kbl.gif (846 bytes)

GENÇ NET

kbr.gif (847 bytes)

DEVRE HAZIRLAMA VE BASKI DEVRE TEKNİKLERİ

EMAİL

ZİYARETÇİ DEFTERİ YAZ / DEFTERİ OKU

EMAİL

ELEKTRONİK DEVRE HAZIRLAMA VE BASKI DEVRE ÇIKARMA TEKNİKLERİ
 1. Elektronik devre hazırlama :

Bir elektronik devre hazırlamak için önce işin teorik ve/veya mantığını az çok bilmek gerekir, ne yapacağımız hangi amaca hizmet edecek bir devre yapacağımız tamamen bilindikten sonra işe girişmeliyiz. Ben kendi yaptığım bir elektronik devreyi ve hazırlama aşamalarını aktarmak istiyorum:

Öncelikle yapacağınız elektronik ürünün bir işe yaramasına inanmanız gerekir. Amacımız devreyi yaptıktan sonra, nasıl olsa bir işe yarar diyerek beklemek/bekletmek değil; devreyi yapmadan önce bir işe yarasın diye düşünmek tasarlamak gerekir. İşe yarar olmasından kastım ne!. Yani vatana millete faydalı olsun, bizden sonrakiler de bunu kullanılıp vatana millete hayırlı olsun...

Gidipte bir flip – flop devresini yapmak sadece eğlenmek amaçlı olabilir, bir işe yarayacağını –bazı durumlarda işe yarar bir devre olabilir- zannetmemekteyim.

Neyse fazla söze gerek yok benim yaptığım devre F.Ü. T.E.F. Elektronik Bilgisayar Eğitimi Bölümü Elektronik Eğitimi labaratuvarlarında kullanılmak üzere hazırlanmış oldukça az yer kaplayan çok işlevsel bir güç kaynağı (± 5V; ± 12V; ± 15V ve ayarlı 15V), ayarlı sinyal jeneratörü (kare, üçgen ve sinüs dalgası üreteci) devresidir. Bu devre 6. dönemde labaratuvar çalışmasında yapılmıştır.

Devreyi hazırlamadan önce ihtiyacım olan elemanları belirledim: ± 5V için nasıl bir eleman kullanabileceğimi araştırdım, bunu en iyi yapabilecek, ucuz ama iş görür elemanlar aradım zener diyot gibi elemanların üzerinden güç çekemeyeceğimi anlayınca regülatör entegreleri gözüme kestirdim. Ayarlı regülatör entegreler olduğu gibi sabit gerilim elde etmeye yarayan regülatörler de vardı. İşimi sabit regülatörlerle yapmaya karar verdim. Elde edeceğim sabit regüleli çıkışların (± 5V; ± 12V; ± 15V) değerine göre regülatör entegreleri birazdan bahsedeceğim diğer elemanlarla birlikte bir elektronik malzeme satan dükkandan temin ettim. Elektronik derslerinden edindiğimiz regülâtör devre yapım hesaplarına şöyle bir göz attım, buna göre bir 2X15 lik trafoya ihtiyacım vardı ve trafodan düşürdüğüm elektriği doğrultmam gerekiyordu bu işi en iyi 4 diyotlu köprü devresiyle çözdüm. Yalnız bir sorun vardı!. Aldığım trafo 2X15’ti fakat doğrultulan sinyalin değeri diyotlar yüzünden azalıyordu ve 7815 ve 7915 entegrelerinin yeteri kadar beslenemeyeceğini ve istediğim çıkışı alamayacağımı düşündüm (katalogdaki bilgilere dayanarak). Doğruca trafoyu aldığım yere gittim ve trafoyu 2X18’lik başka bir trafo ile değiştirmelerini istedim. Fakat ellerinde olmadığını söylediler, başka bir yerde de bulamamıştım, iş yine başa düşmüştü, oturup trafo saracak halim yoktu ya biraz matematik ve birazda elektronik bilgisi bu sorunu çözmüştü:

Trafodan sonra düşen gerilimi bir ölçü aleti ile ve hesaplama ile ölçtüm. Diyotlardan sonra düşen gerilimi de hesapladım, kondansatörün tepe değerine şarj olduğu hemen aklıma geldi ve hesaplamama göre regülatör entegrelerin beslemelerinin fazlası ile yettiğini ispatladım. Bu sorunu da çözmüştüm...

7815 ve 7915 regülatör entegrelerini, ardından doğrultulan sinyalin tepelerindeki ripılları azaltmak ve daha D.C. bir akım elde edebilmek için 2200 m F’lık kondansatörden iki tane aldım ve ( simetrik devre yaptığımdan dolayı) ardından parazitik etkileri azaltmak için nanoFarat düzeyinde kondansatörler aldım ( parazitleri şaselesin diye) diyotların çıkışına bağladım, iki kondansatör tipini birbirine paralel bağladıktan sonra regülatör entegresinin “7805” 1 numaralı bacağını kondansatörün + kutuplu bacağına lehimledim iki numaralı bacak şaseye gitmeliydi (katalogdan öğrendiğim bilgiye göre) ardından tekrar bir, tıpkı 2200 m lık kondansatör gibi kutuplu kondansatör (10 m F) daha bağlayıp lehimledim ve yine bu kondansatöre de bir nanoFarat mertebesinde kondansatör bağladım ve lehimledim işte bu benim +5V.luk çıkış gerilimimi sağlayacaktı fakat bunun bir de –5V. U vardı, bu sorunu da 79XX serisi ile çözüme kavuşturdum 7805 kullanarak nasıl +5V. Elde ettiysem 7905 kullanarak da –5 volt elde edebilmeliydim. Köprü diyotların simetrik çıkışından bir uç aldıktan sonra yukarıda anlattığım işlemleri yineledim.

Buraya kadar anlattıklarımı bir baskı devre olmaksızın havada lehimleme yöntemini kullanarak yaptım.

Ve bu yineleme ± 12 ve ± 15V.lar içinde aynı şekilde devam etti.

İşte sabit gerilimler üreten bir devre yapmıştım ama bu bana yetmiyordu daha fazla özelliği olmalıydı devremin; bir de sinyal jeneratörü yapmalıyım dedim kendi kendime ve nasıl yapabileceğimi düşünmeye çalıştım, bildiklerime dayanarak...

Ardından bir sinyal jeneratöründen istenen nelerdi diye sordum kendi kendime!. Evet bir kare dalga, bir üçgen dalga ve birde sinüzoidal bir dalga olabilirdi. Çünkü labaratuvarlarımızda yaptığımız deneylerde genellikle bu tip sinyaller kullanıyorduk.

İşte bundan sonra bir kare dalga sinyali hangi elemanlarla üretebileceğimi düşünmeye başladım ve bir yol buldum 555 tipi bir entegre bu işi kolaylıkla çözebilirdi. Birkaç kitap karıştırdıktan sonra hazır halde böyle bir devreye rastladım ve bu devreyi yapabileceğimi gözüme kestirdim. Ardından bir üçgen sinyal nasıl üretilebilirdi, bunu da yine elektronik derslerinde verilen birkaç hazır op-amp'lı devreyle çözmüştüm; ayarlı sinüzoidal sinyali de elde etmeyi başarabileceğimi zannederken bir arkadaşım bana bütün bu işleri yapan bir entegrenin olduğunu söyledi. Hemen o entegreyi araştırıp buldum ve satın aldım.

Bu işte hallolmuştu.

Ama bir eksiklik olduğunu hissediyordum, çünkü devrem pek esnek değildi özellikle güç kaynağı kısmı; ayarlanabilir bir yanı da olmalıydı ve bir 317 entegre elemanı ile bu sorunu çözdüm, aşağıda anlatacağım yöntemlerden sadece baskı devre kalemiyle çizim tekniğini uygulayarak devremi tamamladım.

Bu devrenin üç farklı işlevi vardır:

1.Çeşitli giriş beslemesine ihtiyaç duyan diğer devrelere besleme grilimi sağlayabilmektedir.

7805, 7812, 7815 entegre elemanları sayesinde çıkışlardan sırası ile +5, +12, +15V.’luk sabit gerilimler alınmaktadır.

7905, 7912, 7915 entegre elemanları sayesinde çıkışlardan sırası ile –5, -12, -15V.’luk sabit gerilimler alınmaktadır.

2. Çeşitli tetikleme devrelerine ihtiyaç duyan, diğer devrelere (özellikle endüstriyel elektronik devrelerinde) tetikleme sinyalleri üretebilmektedir. Bunu 8038 entegresi sayesinde sağlamaktayız.

3. Ayarlı 0-15V.’luk kaynak sayesinde, ihtiyaç duyulan herhangi bir gerilime ayarlamak mümkündür.

Bunu sağlayabilmek içinse LM317’ kullandım.

B. Baskı devre çıkarma teknikleri :.

Elektronik cihazlar, bakır plaket üzerine monte edilen elektronik elemanlardan meydana gelirler. Elektronik devre şemaları, baskı devre şemalarına dönüştürülecek bakır plakaya aktarılır. Bu işleme baskı devre çıkarma tekniği denir. Baskı devre çıkartılmazsa elektronik cihazların boyutları oldukça büyük olur. Montaj zorluğu ile karşılaşılır. Baskı devre yöntemlerini kullanarak elektronik devrelerin bakır kart üzerine aktarılmasıyla seri üretime geçilmiş, fiyatları oldukça düşmüştür.

Üç çeşit baskı devre çıkarma çıkartma tekniği vardır.

 1. Baskı devre kalemiyle çizim tekniği
 2. Pozitif 20 tekniği
 3. İpek baskı tekniği

1. ) Baskı devre kalemiyle çizim tekniği:

Baskı devre kalemi ile baskı devre yapılacağı zaman aşağıdaki malzemeler kullanılır.

 1. Bakır plaket
 2. Baskı devre kalemi
 3. Perhidrol (veya-demir3klorür (katı halde), su-bu durumda tuz ruhuna pek gerek yoktur.)
 4. Tuz ruhu
 5. Testere (makas – plaketi kesebilmek için)
 6. Yüksel devirli küçük matkap
 7. Temizlik malzemesi

Bakır plakete çıkartmak istediğimiz devre aşağıda verilen güç kaynağı ve sinyal jeneratörü devresidir.

Baskı devre çıkartılacağı zaman aşağıdaki yol incelenir.

 1. Devrede kullanılacak elemanlar temin edilir. Elemanların boyutları önemlidir. Bu kağıt üzerindeki ölçülendirme önemlidir.

Devrede kullanılan elemanlar:

2X15- 10 Watt Trafo. X1
7805 regülatör entegre X1
7812 regülatör entegre X1
7815 regülatör entegre X1
7905 regülatör entegre X1
7912 regülatör entegre X1
7915 regülatör entegre X1
LM 317 X1
8038 entegre (sinyal jeneratör) X1
2200 m F.(30V) X2
100 nF. X9
47 nF. X1
240 ohm X1
1 Kohm potansiyometre X1
4.7 Kohm X2
10 Kohm. X2
10 Kohm potansiyometre X2
20 Kohm X1
100 Kohm potansiyometre X1
15 Mohm potansiyometre X1
1N4001 X5

elekt11.jpg (51920 bytes)

 1. Kağıda hatlar birbirini kesmeyecek şekilde baskı devre şeması çizilir.
 2. Baskı devre şeması kullanılacak elemanların ayak ölçülerine göre en küçük hale getirilip elemanlar baskı devresinin üzerine yerleştirilip malzemeler plaket üzerine yerleştirilir.

elekt12.jpg (36058 bytes)

4.)Yerleştirme planının tersi başka bir kağıda çizilir.(Çizimin tersi aynen kopya edilir)

5.) Aşağıdaki çizim büyüklüğünde bakır plaket kıl testere ile kesilir.

 1. Bakır plaka temizleyici madde ile çok iyi bir şekilde temizlenir. Bol su ile yıkandıktan sonra durulayıp kurutulur.
 2. Kağıtta çizili olan baskı devre şemasını karbon kağıt ile bakır plakete aktarılır. Bakır plaket üzerine çizilen baskı devre şemasını baskı devre kalemiyle düzgünce çizilir.
 3. Bakır plaketin girebileceği büyüklükte bir kaba bir perhidrol kapağı ölçekte perhidrol, dört perhidrol kapağı ölçekte de tuz ruhu karıştırınız.
 4. Plaketi, hazırladığınız eriğin içerisine atınız. Çizilen hatların dışındaki tüm bakır plaka çözülene kadar bekleyin.

10.) Bakır plaket üzerine baskı devre çıktıktan sonra bol suyla yıkayarak kurutulur.

11.) Kullanılan elemanların bacak kalınlıklarına göre, matkap ucu seçilir ve markalı yerler delinir.

12.) Bakır hattın ters yüzüne elektronik elemanlar yerleştirilir.

13.) Lehimleme işlemleri kısa devre meydana gelmeyecek şekilde yapılır. Devreye gerilim vererek devre çalıştırılır.

2.)Pozitif 20 tekniği

Pozitif 20 ile baskı devre çıkartırken;

 1. Bakır plaka
 2. Aydınger veya naylon
 3. Letraset, çini mürekkep
 4. Temizlik malzemesi
 5. Kıl testere
 6. NaOH
 7. FeCl3
 8. Ilık su
 9. Kurutma fırını
 10. Pozlandırma sistemi
 11. Matkap
 12. Karanlık oda

kullanılır.

Aşağıdaki güç kaynağı ve sinyal jeneratörü devresinin baskı devre şemasını çıkartalım.

 1. Devrede kullanılan elemanlar temin edilir. Elemanların boyutları çizimde ve montajda önemlidir.
 2. Kağıt üzerinde hatlar birbirini kesmeyecek şekilde ölçekli olarak baskı devresi çizilir.
 3. Yerleşme planının tersi başka bir kağıda çizilir. Bu çizilen bakır plakete çıkacak olan baskı devre şemasıdır.
 4. Baskı devre şeması ölçeğinde bakır pertinaksı kıl testere ile kesilir. Bakır plakanın üzerine pozitif 20 sürüleceği için yüzeyin yağdan tamamen arındırılmış olması gerekir. Bakır plakanın temizleyici madde kullanılarak nemli bir bezle kir, pas ve yağı gidene kadar yıkanır. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra musluğun altına tutulur. Kurulandıktan sonra parmak izi kalmamasına dikkat edilir.
 5. Temizlenmiş, kurutulmuş bakır plakaya pozitif 20 atılması için karanlık odada çalışılır. Odanın aşırı karanlık değil de loş bir ışığa sahip olması tercih edilir. Pozitif 20 -10 ° C' lik bir ortamda saklanmalıdır. Aynı zamanda pozitif 20 ile baskı devreler hem düzgün , hem de kolay bir şekilde çıkar. Bakır plaka yatay fakat hafif eğimli olarak düzgün bir zemine konulur. Sprey 20cm mesafeden püskürtülür. Püskürme işlemi plakanın bir köşesinden başlayarak paralel şeritler halinde yapılmalı, plakanın her yerine aynı miktarda püskürmeye dikkat edilir. Püskürtme ile kaplama işlemi biter bitmez, plaka karanlık bir yere konulur. Plakanın üzerine toz konmaması için dikkat edilmelidir.
 6. Pozitif 20 püskürtüldükten sonra plakanın kurutma işlemi hemen yapılmalıdır. Karanlık bir ortama bırakılan kart kendi imkanlarıyla normal olarak 24 saatte kurur. Fakat işlemlerin çabuk olması için kart ısı ayarlı fırında kurutulur. Fırın ısısının 70 C’ ye ayarlanması gerekir. 20 dakikada kurur. 70 C’nin üzerindeki ısı ve 20 dakikanın üzerindeki süre karta zarar verir.
 7. Bundan sonra yapılacak işlem pozlandırmadır. Pozlandırma işlemi karanlık odada yapılmalıdır. Daha önce aydınger veya naylon üzerine hazırlanan baskı devre cam yüzeyin üzerine şeffaf bir bantla tutturulur. Üzerine bakır plaket yatırılır. Bundan sonra ışıkta bırakma süresi önemlidir. Işık kaynağını olarak çeşitli lambalar kullanılabilir. Işığa bırakma süresi lambanın cinsine ve plakaya olan uzaklığa bağlıdır.
 8. Pozlandırmada dikkat edilmesi gereken bir noktada plaka lambanın altına konmadan önce 2-3 dakika beklenerek asıl etkiyi yapan ultraviyole tam güçte emisyonu için zaman bırakmak, plakayı ışığın altına daha sonra koymaktır. Lamba cinsine göre pozlandırma işlemi gerçekleştirilir.

  LAMBA

  PLAKAYA OLAN UZAKLIK

  POZLANDIRMA SÜRESİ

  500W

  20 cm

  3 dk.

  300W

  25 cm

  30-60 sn.

 9. Kart üzerine baskı devre pozlandırıldıktan sonra banyo işlemine geçilir. Banyo çözeltisi hassas bir şekilde hazırlandıktan sonra bakır tabakasının çözünmesi daha az hatalı olur. Bir litre suyun içerisine 7gr NaOH konulur. Banyo hazırlandıktan sonra pozlandırılmış olan bakırlı plaka çözeltisinin içerisine atılır. 2 yada 3 dakika sonra ışık gören yerlerin eriyerek dağıldığı gözlenir. Letraset veya çini mürekkeple çizilen kısımların altında kalan kısımların ışık görmediği için olduğu gibi kalır. Şayet yeterli süre geçmesine rağmen hiçbir yer erimiyorsa, poz süresi yeterli olmamış demektir veya bunun aksi erimemesi gereken yerlerde eriyorsa, poz süresi fazla gelmiş demektir. Her iki durumda da çalışmaya devam edilmemeli bakır plaka asetonla temizlenip işe yeniden başlanmalıdır. Bakır plaka belirlenen süre sonunda banyodan çıkarılmalı, bol su ile yıkanmalıdır. Bundan sonra plakayı artık karanlık odada tutmaya gerek yoktur.
 10. Sıra pozitif 20’nin banyoda erimiş olan kısımlarının altından gözüken bölgelerdeki bakırların yedirilmesi işlemine gelinir. Bunun içinde ayrı bir banyo hazırlanır. En uygun banyo
 11. 100gr FeCl3

  150gr Su’dur.

  Bakır plaka hazırlanan çözeltinin içerisine atılarak 40-50 ° C’ de ısıtılır. Işık almayan letraset in altındaki bakır kısımların dışındaki tüm bakır tabaka gözükür. Plaka banyodan çıkarılarak bol su ile yıkanır.

 12. Son işlem olarak baskı devresi asetonla silinerek temizlenir. Kart matkapla delinir. Elektronik elemanlar dikkatli şekilde monte edilerek lehimlenir.

 

  ELEKTRONİK

nigde.jpg (6097 bytes)

LİNKLER
PC OKULU DONANIM
TEZLER EĞLENCE
ISS LER YARARLI BİLGİLER
Türkcell Mesaj Akbank İnternet Şubesi Ehliyet Ceza Puanı
Telsim Mesaj Döviz Kurları Araç Vergi Borcu
Hotmail Borsa Günlük Tablo Borsa Endeksler
Altavista Borsa Günlük Kapanış Turknet / Akbank Mail